تعمیر پنل تلویزیون ال سی دی (LCD) و ال ای دی (LED)2021-02-02T15:33:08+03:30

تعمیر پنل تلویزیون ال سی دی (LCD) و ال ای دی (LED)

تعمیر پنل تلویزیون در دسته تعمیرات فوق تخصصی تلویزیون قرار می گیرد و از آنجائیکه پنل تلویزیون گران ترین قطعه در تلویزیون ( حدود ۸۰ % قیمت ) است می بایستی تعمیر پنل تلویزیون در مرکزی انجام شود که علاوه بر ابزارآلات تخصصی ، از نیروهای متخصص و باتجربه در زمینه تعمیر پنل تلویزیون برخوردار باشد .

همانطور که گفته شد تعمیر پنل تلویزیون باید در مرکزی مجهز و به دست نیروهای متخصص انجام شود . در ادامه این مقاله به بررسی برخی از ایرادات رایج در پنل تلویزیون ال سی دی (LCD) و پنل تلویزیون ال ای دی (LED) می پردازیم و اینکه قبل از هر گونه کنجکاوی در باز کردن پنل تلویزیون متذکر میشوم اگر تعمیرکار نیستید و یا تجربه کافی در زمینه تعمیر تلویزیون و بخصوص تعمیر پنل تلویزیون LCD و LED ندارید از تلاش برای باز کردن پنل و یا کنجکاوی در این مورد خودداری کنید چرا که در صورت نداشتن تجربه لازم، منجر به آسیب جدی به پنل تلویزیون شده و گاها چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد و در اینحالت هم به دلیل قیمت بسیار بالای پنل تلویزیون ( حدود ۸۰% قیمت تلویزیون نو ) ناگزیر چاره ای جز خرید تلویزیون جدید وجود ندارد.

در ادامه مطلب تعمیر فوق تخصصی پنل تلویزیون های LCD و LED به برخی از اشکالات رایج در پنل تلویزیون ، علل آن و روش تعمیر اشاره خواهد شد، پس اگر متوجه خرابی در پنل تلویزیون خود شده اید این مطلب را دنبال کنید.

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

وقتی تلویزیون LED و یا LCD صدا دارد ولی تصویر ندارد در این حالت، معمولا خرابی در قسمت بک لایت (backlight) تلویزیون است جایی که وظیفه تامین نور پس زمینه را به عهده دارد. بر اساس مقاله ای با عنوان انواع بک لایت در تلویزیون های LCD , LED ، اشکال بک لایت (backlight) یکی از رایج ترین اشکالات در تلویزیون های امروزی است اشکالی که به دلایلی همچون اشتباه در طراحی و کیفیت پائین قطعات و همچنین استفاده از حداکثر روشنایی صفحه توسط کاربران بروز می کند.
در پنل تلویزیون یکی از لایه ها، بک لایت نام دارد که در تلویزیون های LCD تامین نور توسط لامپهای CCFL و در تلویزیون های LED توسط دیودهای نورانی یا همان LED انجام می شود خرابی لامپها، منجر به قطع کامل نور و یا بخشی از تصویر می شود. در اینحالت می بایستی تعمیر پنل تلویزیون توسط یک کارشناس با تجربه انجام شود.

خط های افقی و عمودی در پنل تلویزیون

یکی دیگر از اشکالات رایج در تلویزیون ها و یا مانیتورهای LCD و LED، ظهور یک سری خطوط افقی سیاه و یا رنگی بر روی پنل تلویزیون و یا مانیتور است. معمولا این خطوط، عرض کل صفحه را پوشش می دهد و به معنای قطع شدن اطلاعات تصویر است. اگر به هر علتی، اطلاعات یک خط از پنل تلویزیون، از برد پردازشگر یا همان مین برد به پنل نرسد پیکسلها( کوچکترین جز تصویر) به درستی تغذیه نشده و به صورت خطوط سیاه و یا تک رنگ دیده می شود.

این خطوط به عللی همچون قطع اتصال فلت متصل به پنل، قطع شدن خروجی آی سی پردازشگر در برد مین و یا قطع شدن گرافیت اتصال در روی پنل بروز می کند که در اینحالت نیز میبایستی تعمیر پنل تلویزیون توسط یک کارشناس با تجربه انجام شود و چنانچه این خطوط ناشی از نقص در کارکرد فلت پنل تلویزیون باشد باید فلت توسط دستگاه مخصوص تعویض شود. برای دریافت توضیحات بیشتر در خصوص ظاهر شدن خط افقی و عمودی روی تلویزیون ال سی دی و ال ای دی به مقاله ظاهر شدن خط عمودی در صفحه تلویزیون LED , LCD مراجعه فرمائید.

کاهش نور صفحه و خاموش و روشن شدن تلویزیون

این ایراد هم مربوط به بک لایت (BACKLIGHT) تلویزیون بوده که بایستی بک لایت را به صورت کامل تعویض کرد. با توجه به نوع بک لایت به کار رفته در تلویزیون این ایراد در برخی از مدل ها ظاهر می شود.

آیا لازم است همه لامپ های بک لایت تعویض شود یا فقط تعویض لامپ های خراب کافی است؟

اینکه همه لامپهای بک لایت باید تعویض شوند یا نه بستگی دارد به وضعیت کارکرد و شرایط استهلاک کلی دستگاه و به خصوص لامپ های سالم بک لایت. در مورد تلویزیون هایی که دچار خرابی بخش بک لایت می شوند توصیه ما این است که به طور کامل تعویض گردد.

خیس شدن پنل تلویزیون

در صورت خیس شدن تلویزیون، بلافاصله دستگاه را خاموش کرده و از روشن کردن مجدد آن خودداری کنید. در صورتی که تلویزیون در زمان خیس شدن خاموش است آن‌را به همان حالت رها کرده و به هیچ عنوان روشن نکنید زیرا پنل های ال سی دی و ال ای دی به شدت در مقابل رطوبت آسیب پذیر هستند.

تعمیر تلویزیون پنل شکسته

در صورت شکستگی پنل تلویزیون، امکان تعمیر وجود ندارد و چاره ای جز، تعویض پنل شکسته تلویزیون نیست. تعمیر پنل کاری است بسیار تخصصی که تجربه لازم و استفاده از قطعات اورجینال و همچنین استفاده از ماشین آلاتی از قبیل باندینگ ماشین را می طلبد.

تعمیر تلویزیون سونی (sony) / تعمیر تلویزیون سامسونگ (samsung) / تعمیر تلویزیون پاناسونیک (panasonic)/ تعمیر تلویزیون توشیبا (toshiba) / تعمیر تلویزیون شارپ (sharp) / تعمیر تلویزیون ال جی (LG) / تعمیر تلویزیون صنام (SANAM)/ تعمیر تلویزیون دوو (DEAWOO) / تعمیر تلویزیون قدیمی / تعمیر تلویزیون در منزل

Go to Top