انواع بک لایت (BACK LIGHT) :

۱- بک لایت تلویزیون LCD

همانگونه که در مطلب قبلی(ال سی دی یا همان کریستال مایع چیست و چگونه کار می کند؟) اشاره شد یکی از بخشهای مهم در پنل های LCD , LED، بخش مربوط به تامین نور پنل یا همان بک لایت(back light) می باشد. همانطور که میدانید در تلویزیون های LCD وظیفه تامین نور( بک لایت) بر عهده لامپهای فلورسنت بله درست متوجه شدید این لامپها همانند لامپهای فلورسنت یا مهتابی خانگی است که دقیقش میشه CCFL) Cold Cathode Fluorescence Lamp) یا همان لامپهای کاتد سرد.
این لامپها به طور متوسط دارای طول عمر بالایی هستند( در حدود ۵۰۰۰۰ ساعت) و اما این لامپها برای روشن شدن به یک برد درایور یا برد اینورتر نیاز دارند تا ولتاژی در حدود ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ ولت AC را برای آنها تامین کند.

این هم یک عکس دیگر که اثر صفحه پخش کننده یا diffuser plate بر روی بک لایت بخوبی نشان می دهد.

در شکل زیر، لامپهای کاتد سرد (CCFL) در بک لایت diffuser plate یک تلویزیون LCD را ملاحظه می کنید. برای اینکه نور در تمام صفحه به طور یکنواخت پخش شود از صفحه ای تحت عنوان diffuser plate یا صفحه پخش کننده نور بر روی بک لایت استفاده می شود.

۲- بک لایت تلویزیون LED

در گذشته به دلیل قیمت ارزان لامپهای CCFL از آنها در بک لایت تلویزیون استفاده می شد اما امروزه به دلیل مصرف انرژی بسیار کمتر  LED ها و همچنین طول عمر بیشتر و کاهش چشمگیر قیمت LED، به منظور بک لایت(Backlighting) از دیودهای نور دهنده یا همان LED استفاده می شود. حتما تا حالا متوجه شده اید که علت نام گذاری تلویزیون های LED چیست. ساختار تلویزیون LED همان LCD است با این تفاوت که در بک لایت از LED استفاده شده و این باعث کاهش چشمگیر توان مصرفی، ضخامت تلویزیون و افزایش کیفیت تصویر و درخشندگی آنها شده است. اما اینکه به چه شکل نوردهی انجام شود LED ها به چند دسته تقسیم می شوند.

امروزه اکثر صفحه نمایش های موجود در بازار از متد نوردهی در حاشیه (لبه روشنایی)  استفاده میکنند. در این متد نورپردازی از دو سمت صفحه نمایش توسط نوار های LED انجام می‌شود. متد هایی دیگری هم وجود دارد که LED در پشت تلویزیون قرار میگیرد. این متد ها به علت حجیم کردن صفحه نمایش و همچنین زخیم شدن تلویزیون کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.

بک لایت  Edg-Light :

در متد نوردهی بک لایت Edg-Light، نور دهی توسط LED از ۲ سمت تلویزیون ایجاد می‌شود که باعت نورپردازی در تمام صفحه می‌شود. از مشکلات این متد می‌توان به نورهایی مزاحم در گوشه صفحه اشاره نمود. به علت نزدیک بودن LED به صفحه LCD در برخی نقاط کناری صفحه نمایش٬ نورهای حلالی شکل (مانند گرفتن چراغ قوه بر روی یک صفحه) ایجاد می‌شود.از آنجایی که کم کردن تعداد LED به هزینه پایینتر در خرید دستگاه موجب می شود. اما بیشتر بودن تعداد LED های بک لایت تاثیر بسیار زیادی در بهبود تصویر دارد.

بک لایت چهارگانه (Full LED Backlight) :

در متدی دیگر تحت عنوان بک لایت های چهارگانه، چهار گوشه پنل، LED قرار می گیرد و در نوع دیگری از بک لایت ها، نوردهی به صورت تمام LED است که در این متد، LED ها در تمام صفحه پخش شده اند.
تمامی این موارد را می توانید در شکل روبرو ببینید.

انواع بک لایت در تلویزیون LCD , LED یکی از رایج ترین اشکالات در تلویزیون های امروزی،  است که گاها اشتباهات در طراحی و کیفیت پائین قطعات مورد استفاده و همچنین استفاده از حداکثر روشنایی صفحه توسط کاربران باعث خرابی شده اند.

تی وی فیکس با کادری مجرب و تجهیزات مدرن برای اولین بار و در زمانی که گفته میشد پنل تلویزیون قابل تعمیر نیست اقدام به تعمیر پنل ها کرد و اکنون با تجربه ای حدود ۱۰ سال در این زمینه، به عنوان برترین مرکز در زمینه تعمیر فوق تخصصی پنل های تلویزیون شده است.
برای ارتباط با تی وی فیکس و ثبت درخواست تعمیر به یکی از روشهای ذیل اقدام فرمائید.

۱- ارسال کلمه tv به سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۳۰۷۰۸۰۸۰
۲- ثبت آنلاین درخواست تعمیر تلویزیون

لطفا جهت ثبت درخواست تعمیر تلویزیون، فرم زیر را پر کنید.