تعمیر پنل تلویزیون ال سی دی (LCD) و ال ای دی (LED) برای اولین بار با ضمانت نامه کتبی

اگز پنل تلویزیون ال سی دی (LCD) و یا تلویزیون ال ای دی (LED) در اثر برخورد توپ و یا چیز دیگری شکسته است (اصطلاحا تلویزیون پنل شکسته باشد) متاسفانه چاره ای جز خرید یک تلویزیون جدید ندارید و یا اینکه پنل شکسته را تعویض نمائید که هزینه ای حدود ۸۰% قیمت تلویزیون نو را در بر میگیرد اما اگر تلویزیون شما خیس شده باشد (اصطلاحا پنل آبخورده باشد) و یا یک سری خطوط افقی و یا عمودی که کل صفحه را پوشش دهد بر روی پنل تلویزیون ظاهر شود این ایرادات پنل قابل تعمیر می باشد.

یکی از اشکالات رایج در تلویزیون ها و یا مانیتورهای LCD و LED ظاهر شدن یک سری خطوط عمودی بر روی صفحه نمایش است. خطوطی که معمولا از بالای صفحه شروع شده و تا انتهای صفحه ادامه پیدا می کند گاهی یک خط و گاهی هم چند خط عمودی است، گاهی سفید، سیاه و گاهی هم یک رنگ قرمز، سبز و یا آبی را دارد. فرقی نمی کند یکی باشد یا چند تا، رنگی باشد یا سیاه و سفید همگی این خطوط، یک معنی دارد و آنهم مربوط می شود به قطع شدن اطلاعات تصویر.

به طور ساده و خلاصه در تلویزیون های LCD , LED اطلاعات تصویر پس از پردازش در بردی تحت عنوان تیکان( T CON) به برد آدرس ( که در ساختار بیشتر تلویزیونها در زیر پنل تلویزیون قرار دارد ) وارد می شود و از آنجا بوسیله فلتهای پنل در خطوط عمودی تقسیم و به پنل وارد می شود و اگر اطلاعاتی که یک خط را تحت تاثیر قرار می دهد به هر علتی قطع شود پیکسلهای آن خط تصویری، درست تغذیه نمی شوند و به صورت خطوط رنگی و یا سیاه رنگ دیده می شوند.

قطع شدن اطلاعات و ظاهر شدن این خطوط، علتهای مختلفی می تواند داشته باشد که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- قطع شدن اتصال فلت در اتصال به پنل
۲- قطع شدن خروجی آی سی پردازشگر
۳- قطع شدن گرافیت اتصال در روی پنل

در صورتی که علت ظاهر شدن خط عمودی روی نمایشگر ناشی از نقص در کارکرد فلت پنل تلویزیون باشد باید فلت توسط ماشین مخصوص تعویض شود.

خرابی پنل- ظاهر شدن خطوط عمودی

برای اطمینان از دائمی بودن یا متناوب بودن خط عمودی روی صفحه، قسمت بالای تلویزیون یا مانیتور را با دست، کمی فشار می دهیم. اگر با فشار دادن نقطه مورد نظر، خط عمودی محو شد و LCD به طور عادی کار کرد می توان این مشکل را برطرف کرد. حل این عیب بسیار مشکل است و می بایستی توسط تعمیرکار تلویزیون و با یک سری تجهیزات خاص انجام شود. در اکثر موارد این ایراد بیشتر از ناحیه پنل LCD (خرابی LCD یا IC راه انداز ان و یا پاره شدن فلت) است.
پس از جدا کردن برد کنترلر از قاب، مسیر خط را با نوار چسب علامت گذاری کرده تا مسیر خط را بر روی TCP دنبال کنیم. هنگام باز کردن پوشش باید از دستبند ضد الکتریسیته ساکن استفاده کرد تا بارهای الکتریکی از بدن تخلیه شوند و از صدمه به قطعات حساس بر روی برد کنترلر جلوگیری شود. اگر بعد از بررسی مشخص شد خط یا خطوط عمودی که به LCD متصل شده دارای قطعی است نمی توان از هویه برای اتصال آن استفاده کرد. هویه باعث ذوب شدن TCP می شود و می بایستی از چسب مخصوصی برای اتصال استفاده کرد. هر برند یا کارخانه سازنده تلویزیون یا مانیتور از روش و تجهیزات مخصوصی برای اینکار استفاده می کند. در تی وی فیکس TVFIX این اشکال را ما به روشی تضمینی برای شما انجام می دهیم و دیگر نیازی به تعویض پنل نیست. برای ثبت درخواست تعمیر تلویزیون کافیست فرم مربوطه را پر کنید و یا کلمه tv را به سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۳۰۷۰۸۰۸۰ پیامک کنید.

لطفا جهت ثبت درخواست تعمیر تلویزیون، فرم زیر را پر کنید.